מצפה שדרות

מיקום: בקצה שכונת האחוזה היוקרתית, מעל כביש 34

כדי להבין את הסיפור של שדרות מקרוב ולראות עד כמה קרובה העיר לגדר המערכת ומאידך עד כמה גדולה התפתחותה של העיר, מומלץ לפתוח את הסיור בנקודה זו.

מדובר באחת הגבעות הגבוהות ביותר באזור וביום טוב ניתן לראות ממנה את הים התיכון במבט ממול (מערב) את העיר אשקלון בצפון-מערב, את העיר אשדוד בכיוון צפון ואת שדרות וקריית גת ממזרח. בכיוון דרום-מערב ניתן לראות את העיר עזה ואת "גבעת גולני" או בשמותיה האחרות "גבעת האהבה" ו"גבעת ינצ'ק" עם פסל הסוס הגדול. ממזרח ניתן לראות את השכונות החדשות בשדרות (נאות שקמה והמוזיקה) לצד שכונת וילות שנבנתה בשנות ה-90 (נאות יצחק רבין). בתחתית הגבעה פרוסה שכונת האחוזה, שבה וילות מפוארות שנבנו על שטח ממוצע של 800 מ"ר.

עד לפני כשנתיים הדרך לגבעה הייתה באמצעות שביל עפר, שבאמצעותו יכלו לטפס הולכי רגל או רכבי שטח. הגבעה הייתה מאז ומתמיד מוקד משיכה למי שחיפש נקודה גבוהה, עם נוף יפהפה ואוויר צלול – ובזמני הסלמה היא הפכה לאתר עלייה לרגל להמונים מכל רחבי הארץ שהגיעו לראות במו עיניהם "סרט מלחמה"; ואכן, מהגבעה ניתן לראות את שיגורי הרקטות לשטח ישראל ואת הפצצות צה"ל בתגובה.

ב-2017 אושר תקציב נרחב בן 8 מיליון שקלים לפיתוח הגבעה, על מנת שתוכל להכיל את המבקרים. למעשה, זה''מוצב הסברה קדמי'' של מדינת ישראל. במקום כבר הוצבו גם משקפות טלסקופ שמאפשרות מבט מקרוב על הרצועה והערים הישראליות באזור.

במקום הוקמה "אנדרטת הגיבורים" לזכרם של סגן-אלוף דולב קידר ז"ל ולוחמיו סגן-משנה יובל היימן ז"ל, רב-סמל דב גולדמכר ורב-סמל בכיר ביינסיאן קסהון שנהרגו בפיגוע החדירה במהלך מבצע "צוק איתן".

איך להגיע: חפשו ב"ווייז": גבעת קובי שדרות